Įkurta 2007 m., „Lesė“ užsiima gyvūnų globa ir sterilizacija. Nuo įsikūrimo radome namus 6000 gyvūnų ir finansavome sterilizaciją daugiau nei 2100 gyv., dėl kurių nereikalingų gyvūnų skaičius turėtų būti mažesnis bent 8300 per metus.

Tiesioginė transliacija iš Vilniaus prieglaudos kačių kambarių Nr. 1 ir Nr. 2 :)

2% parama (plačiau >>)

 

Loading
LT / EN

Komentarai

Hikerwithdog (0:26) >>
Ji buvo nepaprastai gero būdo katė. Vakar ją palydėjau į amžinybę :( Nebebuvo įmanoma...
Dzy (17:00) >>
Didelis aciu Jums :)
Lapke (22:15) >>
Tenka pripažinti, kad Kazytė - ne itin fotogeniška. "Gyvenime" - gražuolė fainuolė pusiau...
Nesta (14:47) >>
Smulkutė, dailutė katytė. Labai prieraiši, lipšni, nori būt šalia žmogaus, glostoma ( tik...

Dr. Dunbar

Kokio tipo šuo?

Yra daugybė dalykų, kuriuos reikia apsvarstyti renkantis šuniuką: veislė, tipas, amžius. Suprantama, Jūs norite išsirinkti šuniuką tinkamiausią Jums ir labiausiai tinkantį Jūsų gyvenimo būdui. Tad vietoj to, jog surašyčiau tai, ko aš ieškau įsigydamas šunį, papdiskutuosiu apie svarbiausias nuorodas, pagal kurias Jūs galite nuspręsti, koks šunelis Jums priimtiniausias.

Pirmiausia, neapgaudinėkite saves, kad viskas, ką turite padaryti yra išsirinkti "idealią" veislę ir "idealų" individualų šuniuką ir jis automatiškai išaugs į "idealų" suaugusį šunį. Bet koks šuniukas gali tapti nuostabiu draugu, jei yra teisingai socializuojamas ir auklėjamas. Ir nesvarbu, kokia šuniuko veislė, bet koks šuniukas gali tapti „nusikaltėliu", jei nebus tinkamai socializuojamas ir auklėjamas. Padarykite apgalvotą ir protingą sprendimą rinkdamiesi veislę, tačiau nepamirškite, kad socializacija ir treniravimas yra pats svarbiausias faktorius apsprendžiantis, kaip arti šuo bus jūsų įsivaizduojamo idealo užaugęs.

Antra, patarimų ieškokite iš patikimiausių, geriausių šaltinių. Dažna klaida yra prašyti patarimų apie šunų veisles iš veterinarų, paratimų apie šunų sveikatą iš veisėjų, o pačių svarbiausių šunų elgesio patarimų iš veisėjų, veterinarų bei gyvūnų parduotuvių darbuotojų. Geriausias planas būtų treniravimo ir elgesio klausimais kreiptis į šunų trenerius ir šunų elgesio konsultantus, sveikatos klausimais kreiptis į veterinarus, veislių klausimais į veisėjus, o priežiūros produktų klausimais į parduotuvių personalą. Ir jei išties norite sužinoti sąžiningą informaciją, keliaukite į artimiausią šuniukų mokyklėlę ir pabendraukite su šuniukų augintojais; jie pateiks nepagražintus faktus apie tai, ką reiškia auginti šuniuką.

Trečia, ieškokite informacijos iš kelių šaltinių ir visa informaciją vertinkite atsargiai. Naudokitės pagrindiniu sveiko proto principu: ar tai Jums atrodo logiška? Ar patarimas tinkamas Jūsų šeimai ir Jūsų gyvenimo būdui? Nors dauguma patarimų bus pakankamai vertingi, bus ir nepatikimų, pamokslaujančių, veidmainiškų ar nevertingų patarimų. O kartais "patarimai" gali būti tiesiog blogi.

Pavyzdys 1: Viena veisėja pasakė porelei, kad jie negali pirkti šuniuko tol, kol neturės aptverto kiemo ir vienas iš jų nebus namie visą dieną. Tačiau pati veisėja neturėjo aptverto kiemo ir jos pačios šunys (jų buvo apie 20) gyveno narvuose šunidėje apie 40 metrų nuo namų be jokios žmonių draugijos vilties. Taigi!?...

Pavyzdys 2: Daugybei žmonių patariama nepriglausti didelio šuns, jei jie gyvena bute. Priešingai! Reguliariai vedžiojami dideli šunys gali būti nuostabūs augintiniai bute. Palyginus su mažais šunimis, dideli šunys dažnai lengviau nusiramina ir mažiau loja. Daugybė mažų šunų erzina šeimininkus ir kaimynus savo aktyvumu ir triukšmingumu bei laksto po butą baldus naudodami it „agility" aikštelę. Tačiau mažų veislių šunys irgi gali būti nuostabūs augintiniai bute, jei yra išmokinami nusiraminti ir patylėti.

Pavyzdys 3:  Daugybė veterinarų sako, jog Auksaspalviai ir Labradoro retriveriai yra geriausi šunys šeimoms su vaikais. Visų veislių šunys gali būti nuostabūs vaikų draugai, jei jie išmokomi kaip elgtis prie vaikų, o vaikai išmokomi kaip elgtis su šunimis! Kitu atveju visi šunys - įskaitant Auksiukus ir Labradorus - tikėtina bus išgąsdinti ir susierzinę vaikų draugijoje arba susijaudinę ir paskatinti išdykauti vaikų aktyvaus elgesio.

Atminkite, šuniuką renkatės ilgam laikui. Išsirinkti šuniuką, kuris su Jumis dalinsis gyvenimu yra labai asmeninis pasirinkimas - Jūsų pasirinkimas. Apsaugosite save nuo daugybės bereikalingų problemų ir širdgėlos, jei tas pasirinkimas bus rimtai apgalvotas ir paremtas patikima informacija.

Tiesa ta, kad žmonės retai pasikliauna gero norinčių žmonių patarimais ir galiausiai vistiek pasirenka tai, ko nori Jų širdis, vietoj galvos. Dauguma žmonių galiausiai šunį pasirenka panašiai kaip kai kurie žmonės renkasi sau žmogišką kompanijoną: pagal kailio spalvą, sudėjimą ir meilumą. Tačiau nepaisant priežasčių renkantis šuniuką - ar tai būtų jo kilmė, sudėjimas, meilumas ar sveikata, - sėkmė auginant šuniuką galiausiai priklausys beveik visiškai nuo tai, kaip Jūs mokysite ir treniruosite šuniuką.

Mišrūnas ar grynaveislis?

Šis sprendimas vėlgi labai asmeniškas ir tik Jūs galite nuspręsti norite mišrūno ar grynaveislio. Akivaizdžiausias skirtumas tas, kad grynaveisliai šunys labiau nuspėjami ir dėl išvaizdos ir dėl elgesio, o kiekvienas mišrūnas yra visiškai unikalus - vienetinis.

Nepaisant to, kokios išvaizdos, aktyvumo ar dėmesingumo šuns norėtumėt, būtų protinga pamąstyti ir apie sveikatą ir gyvenimo trukmę. Dauguma mišrūnų (dėl to, jog ne kenčia nuo kraujomaišos) yra genetiškai sveikesni; jie linkę nugyventi ilgesnį ir sveikesnį gyvenimą. Kitavertus, perkant šunį iš veislyno, galima gauti informacijos apie net kelių šunelio protėvių kartų draugiškumą, manieras, sveikatą ir gyvenimo trukmę.

Kuri veislė?

Borderkolis ar Prancūzų Buldogas? Auksaspalvis Retriveris ar Belgų Malinua? Aš esu nusiteikės prieš patarimus, kokią veislę rinktis. Specifinės veislės rekomendavimas gali atrodyti kaip nuoširdus ir nekenksmingas patarimas, tačiau jis yra labai pavojingas ir nėra teigiamas šunų, bei šunis auginančių šeimų atžvilgiu. Patarimai už ar prieš tam tikras veisles neretai priverčia žmones manyti, kad treniravimas yra arba nereikalingas, arba neįmanomas. Tad daugybė vargšų šunų lieka nemokyti.

Veislių rekomendacijos dažnai nieko neįtariančius būsimus šuniukų šeimininkus priverčia manyti, jog pasirinkus teisingą veislę nebereiks nieko daryti. Manydami, jog turi puikiausią veislę, daug šeimininkų neteisingai galvoja, jog treniravimas nebūtinas tad nesivargina. Nuo čia, žinoma, viskas ir pradeda eiti bloga linkme.

Dar blogiau, kai patariama prieš tam tikras veisles. „Ekspertai" neretai sako, kad tam tikros veislės šunys per dideli, per maži, per aktyvūs, per ramųs, per greiti, per lėti, per protingi, per kvaili ir todėl juos per sunku treniruoti. Žinoma, nepaisant tokio „naudingo patarimo", žmonės vistiek rinksis tos veislės šuniuką, kuris jiems arčiausiai prie širdies nuo pat pradžių. Tačiau dabar jie manys, kad prasmės šuniuką mokyti nėra, nes tai būtų labai sunku ir reikalautų daugybės laiko ir pastangų. Taip pat šeimininkai gali bandyti pateisinti šuns netreniravimą cituotami vieną iš patogių pasiteisinimų surašytų aukščiau.

Kai kuriems žmonėms patinka surikiuoti šunis pagal jų taip vadinamą protingumą, teigiant, jog Borderkoliai bei Auksaspalviai retriveriai yra protingi, o Basetai, Kunhaundai, Airių Vilkšuniai bei Afganų kurtai ne tokie protingi. Žinoma, analizuoti skirtingus šunų atsakus į įvairius testus ir galvosūkius yra įdomu, bet veislės protingumo apibendrinimas gali turėti liūdnų pasėkmių. Pavyzdžiui, Borderkolio šeimininkas nesivargino treniruoti šuns, nes manė, jog šunelis toks protingas, jog mokyti jį nebūtina, o Afganų kurto šeimininkas nesivargino treniruoti šuns, nes manė, jog šuniui trūksta proto, tad išmokyti jo vistiek nepavyks.

Veislės pasirinkimas yra labai asmeniškas. Išsirinkite sau patinkančią veislę, pasidomėkite, kokios savybės tos veislės šunims būdingos ir ištirkite, kaip geriausia šuniuką auginti ir treniruoti. Jei išsirinksite veislę, kurią žmonės laiko lengvai treniruojama, treniruokite šunelį taip, kad jis taps pats puikiausias tos veislės atstovas - veislės ambasadorius. O, jei išsirinksite veislę, kurią žmonės laiko sunkiai treniruojama, treniruokite, treniruokite, treniruokite savo šuniuką, kol jis taps pats puikiausias tos veislės pavyzdys - veislės ambasadorius.

Nesvarbu, koks bus Jūsų galutinis sprendimas, kai Jūs jį padarysite, sėkmė ar nesekmė bus Jūsų rankose. Jūsų šunelio elgesys ir temperamentas priklausys tik nuo gero auklėjimo ir treniravimo.

Kai vertinate skirtingas veisles, pliusai yra akivaizdūs. Ką reiktų išsiaiškinti, yra veislės minusai. Jums reikia sužinoti, kokios potencialios problemos Jūsų laukia, o tada sužinoti, kaip su jomis tvarkytis. Jei norite sužinoti daugiau apie tam tikrą veislę, susiraskite bent 6 suaugusius tos veislės šunis ir pakalbėkite su Jų šeimininkai, o svarbiausia: susipažinkite su šunimis! Apžiūrėkite juos, pažaiskite su jais, patreniruokit juos. Pažiūrėkite ar šunys leidžiasi glostomi nepažįstamojo - Jūsų. Ar jie sėda pagal komandą? Ar gražiai vaikšto ant pavadžio? Ar yra tylūs, ar triukšmingi? Ar ramūs ir susikaupę, ar kiperaktyvūs ir išdykę? Ar jie leidžia apžiūrėti akis, ausis, uodegą? Ar galite atidaryti jų burną? Ar šunys paprašyti apsiverčia? Ar šeimininkų kiemas ir namai geros būklės? Ir, svarbiausia, ar šunims patinka žmonės ir kiti šunys?

Išmokite, ko tikėtis, nes, kai Jūsų 8 savaičių šuniukas atvyks į namus jis augs gąsdinančiu greičiu. Per pirmus keturis mėnesius Jūsų mažylis taps 6 mėnesių paaugliu, kuris bus beveik suaugusio šuns ūgio, jėgos ir greičio, tačiau tuo pačiu metu turės daugybę vaikiškų savybių. Jūsų šuniukas privalo išmokti labai daug, prieš tai, kol susidurs su paauglyste.

Kalbant apie charakterį, temperamentą ir elgesio ypatumus, atminkite, jog net tos pačios veislės šunys gali būti labai skirtingi. Jei Jūs turite brolių ar seserų ar daugiau nei vieną vaiką, matyt, žinote kiek skirtingi gali būti net tų pačių tėvų vaikai. Su šunimis yra panašiai. Išties tarp vienos vados šuniukų gali būti tiek elgesio skirtumų, kiek yra tarp skirtingų šunų veislių.

Aplinkos faktoriai (socializacija ir treniravimas) daug labiau įtakoja norimą šunų elgesį ir temperamentą nei genetinis paveldimumas. Pavyzdžiui gero (mokyto) Aliaskos Malamuto ir blogo (nemokyto) Aliaskos Malamuto ar gero Auksaspalvio retriverio ir blogo Auksaspalvio retriverio elgesys bei temperamentas skirsis daug labiau, nei Auksiuko ir Malamuto su panašia patirtimi mokslo atžvilgiu. Šuns mokymas visada yra svarbiausias faktorius apsprendžiantis jo elgesį ir temperamentą suaugus.

Įsitinkite, kad pilnai suprantate aukščiau esantį paragrafą. Nesakau, kad treniravimas visada turi didesnį efektą šunio elgesiui nei genetinis paveldimumas. Tiesiog gan kategoriškai sakau, jog norimas naminio šuns elgesys praktiškai visiškai priklausys nuo socializacijos ir treniravimo. Pavyzdžiui, šunys loja, kanda, žymi teritoriją ir vizgina uodegą daugiausia dėl genetinių priežasčių - nes jie yra šunys. Tačiau jų kandimų dažnumas, pavojingumas, žymėjimo vieta, tai, kaip entuziastingai jie vizgina uodegą priklauso nuo socializacijos ir treniravimo. Jūsų šuns sėkmė kasdieniniame gyvenime yra Jūsų rankose.

Šunys - Televizijos žvaigždės

Besirenkant veislę, neapsigaukite matydami žvaigždes šunis, kuriuos rodo televizijos ekranuose. Šie šunys yra labai rimtai treniruoti aktoriai. Išties, Lesę vaidino bent 8 aktoriai šunys. Šunys vaidina ir dažnai tai reiškia, kad jų vaidmuo užmaskuoja jų tikrą prigimtį, veislės ir individualaus šuns bruožus. Tai ne ką tesiskiria nuo Antony Hopkins‘o vaidinančio Hanibalą Lekterį Avinėlių Tylėjime ir C.S. Liuisą Šešėlių šalyje - 2 labai skirtingos rolės ir abi visiškai skiriasi nuo to, koks, greičiausiai, Antony Hopkins‘as yra realybėje. Tai - vaidyba, ir tam tikra prasme Jūs turite išmokyti savo šuniuką vaidinti, t.y. kaip elgtis tinkamai visokiausiose įprasto gyvenimo vietose, pvz. gyvenamajame kambaryje, ar parke.

Edis (Moose) atrodo ramus ir lengvai kontroliuojamas šuo seriale „Freizeris", nes „Aktyvusis Moose" buvo treniruojamas būti ramiu ir kontroliuojamu tam, kad galėtų vaidinti Edžio rolę. Negana to, Edžio malonus elgesys terevizijoje ir jo žavingos manieros bei vaidybos sugebėjimai iš tiesų padėjo įveikti jo pradinį „nusikaltėlišką" elgesį. Kodėl nepaskaičius, ką apie tikrąjį Moose gali pasakyti Edžio trenerė, Mathile DeCagny? (http://www.dogstardaily.com/training/dialogue-eddie, anglų k.)

Kada įsigyti šuniuką?

Nepaisant akivaizdaus atsakymo, - ne prieš tai, kai esate pasirengę, - geriausias laikas įsigyti šunį yra tada, kai būsite baigę mokytis apie šunis. Ir kai šuniukas bus pasirengęs keliauti į Jūsų namus.

Svarbu pamąstyti apie šuniuko amžių. Dauguma šuniukų keičia namus kažkuriuo savo gyvenimo momentu, dažniausiai iš namų kur gimė į namus, kuriuose gyvena jų naujoji žmonių šeima. Optimalus laikas, kada šuniukas keičia namus, priklauso nuo daugybės kintamųjų, įskaitant jo emocinius poreikius, jo be galo svarbią socializacijos darbotvarkę ir žmonių išmanymą apie šunis abiejuose namuose.

Namų keitimas gali traumuoti šuniuką, tad svarbiausia yra stengtis sumažinti šuniuko emocinę traumą. Jei šuniukas išvyks į naujus namus per anksti, jis praras galimybę ankstyvom šuniukų žaidimų tarpusavyje ir šuniukų bendravimo su mama patirtim. O, kadangi pirmas savaites naujuose namuose šuniukas praleis nebendraudamas su kitais šunimis, besivystantis šuniukas gali išaugti nesocializuotas su kitais šunimis. Kitavertus, kuo ilgiau šuniukas liks savo pirmuosiuose namuose, tuo labiau jis prisiriš prie savo šuniškos šeimynos ir tuo sunkesnis bus persikraustymas. Atidėtas persikraustymas taip pat atideda ir be galo svarbią socializaciją su naująja šeima.

Jau ilgą laiką priimtiniausiu amžiumi šuniukui iškeliauti iš gimtųjų namų į naująją šeimą laikomos 8 sav amžiaus. Suėjus 8 sav. šuniukas bus pakankamai socializuotas su mama ir broliukais bei sesutėm, kad tos kelios savaitės, kai negalės bendrauti su šunimis nebus didelė problema. Tačiau jis dar pakankamai jaunas, kad galėtų suformuoti stiprų ryšį su naująja šeima.

Būtina pamąstyti ir tai, kiek patirties bei žinių apie šunų auginimą turi abi šeimos, kai galvojama, ar šuniukui geriau kiek ilgiau pabūti pirmuosiuose namuose ar anksčiau iškeliauti į naujus namus. Dažnai manoma, jog veisėjai yra ekspertai, o šuniukų augintojai naujokai, tad logiška šuniuką su veisėju palikti taip ilgai, kiek įmanoma. Sąžiningas veisėjas dažniausiai geriau moka socializuoti šuniuką bei išmokyti jį eitį į lauką nusituštinti ar nusišlapinti, bei kramtyti tinkamus žaislus. Kai taip yra, logiška paimti šuniuką, kai jis kiek paaugęs. (Aš neretai naujokų šeimininkų apskritai klausiu, ar jie niekad nemąstė apie subrendusio, treniruoto ir išauklėto šuns priglaudimą.)

Tačiau tai yra teisingas pasirinkimas tik tada, jei veisėjas yra geriau pasirengęs šuniukų auginimui. Deja, lygiai kaip yra nuostabūs, vidutiniai, naujokai ir neasakingi šeimininkai, lygiai taip pat yra nuostabūs, vidutiniai, naujokai ir neasakingi veisėjai. Jei šuniuką nori imti patyręs būsimas šeimininkas, o veisėjas prastesnis nei vidutinis, šuniukui daug geriau į naujus namus iškeliauti kuo anksčiau (6-8 sav amžiaus vėliausiai). Jei jaučiatės, kad šuniukui pas Jus iškeliauti anksčiau būtų naudinga, tačiau veisėjas jo nenori atiduoti iki 8 sav., ieškokite kito šuniuko. Atminkite, Jūs ieškote šuniuko, kuris gyvens su Jumis, o ne su veisėju. Išties, greičiausiai, Jums bet kokiu atveju geriau šuniuko ieškoti kitur, nes prastesnis nei vidutinis veisėjas dažniausiai parduoda prastesnius nei vidutinius šuniukus.

Kur ieškoti šuniuko?

Nesvarbu renkatės šuniuką iš profesionalaus veisėjo ar šeimos, turinčios pirmą šuniukų vadą, kriterijai šuniukams tokie patys.

Pirmiausia, ieškokite šuniukų augintų viduje apsuptiems žmonių draugijos ir gavusiems daug įtakos iš jų.  Venkite šuniukų, kurie buvo auginti voljere. Atminkite, jūs norite su šuniuku dalintis namais, tad ir ieškokite šuniuko auginto namuose.

Žr: Kaip išsirinkti gerą veisėją

Antra, įvertinkite jūsų potencialaus šuniuko esamą socializacijos ir mokymo būseną. Nesvarbu, kokia šuniuko veislė, veisimas, kilmė bei giminė, jei Jūsų potencialaus šuniuko socializacijos ir treniravimo programos nepradėtos  prieš 8 savaites, jis jau vystosi lėčiau nei galėtų.

Šuniukas ar suaugęs šuo?

Prieš skubėdami priglausti šuniuką, bent apsvarstykite suaugusio šuns priglaudimo pliusus ir minusus. Žinoma, šuniuko priglaudimas turi keletą pliusų, kurių svarbiausias tas, jog Jūs šuniuką galite išsiauginti į tokį šunį, kuris tinkamiausias Jūsų gyvenimo būdui. Tai, žinoma, pasiseks tik tada, jei Jūs žinote, kaip šuniuką treniruoti ir turite tam pakankamai laiko. Gali būti, kad taip nėra. Tad treniruotas ir paklusnus paauglys ar suaugęs šuo gali būti geresnis kompanijonas - ypač šeimai, kurioje abu suaugusieji dirbą ir neturi daug laiko vienas kitam, ką jau kalbėti apie mažo šuniuko treniravimą.

2 metų (ar vyresnio) šuns įpročiai, manieros ir temperamentas jau susiformavę (kartais tai gali būti gerai, o kartais blogai). Elgesio savybės ir įpročiai gali pasikeisti su laiku, tačiau palyginus su jaunų šuniukų elgesio lankstumu, vyresnio šuns gerus įpročius pakeisti lygiai taip pat sunkiau, kaip blogus. Taigi, gera mintis gali būti pabendrauti ar pagloboti kelis suaugusius prieglaudinukus ir išsirinkti šunį, neturintį problemų, bei su tokia jau susiformavusia asmenybe, kuri Jums tiktų ir patikrų.

Suaugusio šuns iš prieglaudos priglausimas gali būti nuostabi alternatyva mažo šuniuko auginimui. Kai kurie prieglaudų šunys yra puikiai treniruoti ir jiems tiesiog reikia namų. Kiti gali turėti elgesio problemų ir jiem gali reikėti tam tikrų šuniuko mokslų nors jie jau ir suaugę. Taip pat yra ir šunų su rimtom problemom, pavyzdžiui, bendru bailumu, kuriems reikės ilgų reabilitacijos mėnesių. Kai kurie šunys prieglaudose yra grynaveisliai, dauguma mišrūnai. Rinkitės, rinkitės, rinkitės - tokia gero šuns iš prieglaudos išsirinkimo paslaptis. Atidėkite daug laiko susipažinimui su kiekvienu potencialiu kandidatu. Kiekvienas šuo yra unikalus.

Jei vis dar esate pasiryžę auginti ir treniruoti šuniuką, pasirūpinkite savo išsilavinimu prieš įsigydami šuniuką. Šuniuko pradėkite ieškoti tik tada, kai mokėsite, kaip jį auginti ir treniruoti. Atminkite, tereikia kelių savaičių, kad idealus šuniukas būtų sugadintas.

Paklauskite savęs „Iš kur atsiranda prieglaudų šunys?". Visi prieglaudų šunys kažkada buvo nuostabūs šuniukai, kurie buvo išmesti ar atiduoti, nes jų elgesys ar temperamentas nebeįtiko šeimininkams, paprasčiausiai dėl to, kad šeimininkai nežinojo, kaip juos treniruoti.

Įvykių seka visiškai nuspėjama: per daug laisvės ir per mažai priežiūros pradžioje išmoko šuniuką graužti viską, ką randa namuose ir daryti namų viduje. Šeimininkui stengiantis susidoroti su šiomis nuspėjamomis problemomis, šuniukas ištremiamas lauk, kur jis greitai desocializuojamas ir išsiugdo kitus erzinančius įpročius, kaip lojimą, kasimą ir bandymą pabėgti. Praleidęs visą dieną socialinėje izoliacijoje, šuniukas taip susijaudina pakviestas namo, kad laksto aplink, loja, šokinėja besisveikindamas su savo prarastaisiais žmogiškaisiais kompanijonais. Greitai tokio pernelyg padūkusio šunelio išvis nebeįleidžia namo. Tuomet jis pagaunamas šungaudžių, kai pabėga iš kiemo, arba kaimynai pasiskundžia apie jo lojimą ir jis uždaromas rūsyje ar garaže - dažniausiai tik trumpam, kol šis nebereialingas paaugliukas išmetamas ar atiduodamas į prieglaudą. Šiuo metu jam vos šeši mėnesiai.

Visos elgesio, temperamento ir treniravimo problemos yra labai nuspėjamos jų paprasta išvengti. Netgi daugumą jau esančių problemų galima nesunkiai panaikinti. Visa paslaptis - žinios.

Kaip išsirinkti gerą veisėją?

Geras veisėjas bus labai išrankus besirinkdamas naujuosius šuniuko šeimininkus. Potencialus šuniuko šeimininkas turėtų būti tiek pat išrankus besirinkdamas veisėją. Potencialus šeimininkas gali pradėti vertinti veisėjo kompetenciją pagal tai, ar veisėjas tiki, jog šuniuko psichinė gerovė ir fizinė sveikata yra aukščiau gražios išvaizdos. Įvertinkite keletą faktorių:

  • ar Jūsų potencialaus šuniuko tėvai, seneliai, proseneliai ir kiti giminės sulaukė senatvės
  • ar veisėjo suaugę šunys yra draugiški žmonėms ir gerai treniruoti
  • ar Jūsų potencialus šuniukas jau gerai socializuotas ir pradėtas treniruoti (t.y. įvertinkite, kokią socializacijos ir treniravimo programą taiko treneris)

Ilgaamžiškumas

Geriausias sveikatos, gero elgesio ir temperamento indikatorius yra veislyno išveistų šunų vidutinė gyvenimo trukmė. Ilgaamžiai šunys reiškia gerą temperamentą ir auklėjimą dėl to, kad šunys su elgesio problemomis dažniausiai ilgai negyvena. Pasidomėkite ar šuniuko tėvai, seneliai, proseneliai dar gyvi ir sveiki, ar mirė sulaukę senatvės. Sąžiningi veisėjai turės paruoštus telefono numerius, kuriais galėsite susisiekti su ankstesniais šuniukų iš to veisyno pirkėjais ir su kitų šunų Jūsų šuniuko giminėje veisėjais. Jei veisėjas nenori dalintis informacija apie šuniuko potencialų ilgaamžiškumą ir ligas, ieškokite šuniuko kitur. Galiausiai rasite veisėją, kuris patenkins Jūsų prašymus ir atsakys į rūpimus klausimus. Prieš į savo įirdį įsileisdami šuniuką, Jūs turėtumėte būti tikri, jog kartu galėsite nugyventi sveiką ir ilgą gyvenimą.

Susipažinkite su tėvais

Susipažinkite ir pabendraukite su kuo daugiau potencialaus šuniuko suaugusių giminių. Šunų draugiškumas yra akivaizdus vos su jais susipažinus. Draugiški šunys yra puikus įrodymas, jog šuniukai buvo gerai socializuojami ir tai gero veisėjo indikacija.

Saugokitės veisėjų, kurie Jums nori parodyti tik šuniukus.

Geras veisėjas skirs laiko tam, kad pamatytų, kaip Jūs sutariate su suaugusiais šunimis prieš leisdamas Jums susipažinti su šuniukais.

Geras veisėjas neleis Jums išvykti namo su šuniuku, jei neturite jokio supratimo, kaip elgtis su suaugusiu šuniu, kuriuo Jūsų šuniukas taps per kelis mėnesius. Paprašykite veisėjo, kad parodytu, kaip elgtis su jos suaugusiais šunimis ir kaip juos treniruoti.

Jūs turite įvertinti kuo daugiau suaugusių šunų iš potencialaus šuniuko giminės prieš leisdami be galo mielam mažyliui pavergti Jūsų širdį. Jei visi suaugę šunys yra draugiški žmonėms, gražiai elgiasi ir yra treniruoti, galite būti tikri, jog radote ypatingą veisėją su ypatingais šunimis.

Įvertinkite šuniuko socializacijos ir treniravimo programą

Stebėkite:

Ar šuniukai auginami viduje?

Ar yra speciali tualeto vieta šuniukų gyvenamojoje vietoje?

Kiek krūvelių ir balučių tualeto vietoje, o kiek ant grindų? Tai bus geras indikatorius to, kur šuniukas darys, kai pateks pas Jus į namus.

Kiek tuščiavidurių žaislų kramtymui (Kong‘ai ar pan.) prikimštų maistuku ar skanėstais yra šuniukų žaidimo erdvėje?

Paprašykite veisėjo:

Pademonstruoti šuniuko išmoktas komandas (pvz. „Ateik čia", „Sėdėt", „Gulėt" ir „Apsiversk")

Papasakoti, kaip šuniukams sekasi mokytis daryti paskirtoje vietoje ir kramtyti tinkamus žaislus

Papasakoti, kiek žmonių kasdien bendrauja su šuniukais?

Papasakoti, kiek vaikų, vyrų ir nepažįstamųjų treniruoja ir žaidžia su šuniukais kasdien?

Papasakoti, ar šuniukams teko susidurti su garsiais ir netikėtais garsais, kaip rėkiantys suaugusieji, verkiantys vaikai, televizija, radijas, muzika, dulkių siurblys?

Atminkite: Jūs renkatės šuniuką gyvensiantį Jūsų namuose, kuris turės prisitaikyti prie Jūsų gyvenimo būdo, tad įsitikinkite, kad šuniukas paruoštas gyvenimui namuose apskritai ir tinkamas konkrečiai Jūsų gyvenimo būdui.

Saugokitės tokių pasakymų:

"Mes šuniukų nemokėme sedėti, nes jie yra parodiniai šunys."

Iš esmės, jei veisėjas mano, jog šunys tokie kvaili, jog nesugeba atskirti 2 paprastų komandų, kaip „Sėdėt" ir „Stok", ieškokite šuniuko kitur. Tai, jog veisėjas pasirengęs gyventi su šunimis, kurie nesisėda, nereiškia, kad ir Jūs turite būti tam pasirengę. Taip pat, jei šuniukas nemokytas paprasčiausių komandų, tikriausiai yra dar daug dalykų, kurių veisėjas šuniuko neišmokė.

"Jis vados bailiukas."

Žinoma, vienos vados šuniukai turės skirtingas tendencijas to, kaip drąsiai jie eis prie nepažstamųjų (Jūsų), tačiau joks 8 savaičių amžiaus šuniukas neturėtų bijoti eiti prie žmonių. Bet koks drovumas, bailumas ar tendencija vengti žmonių turėjo būti pastebėtas ir įveiktas jau 4 savaičių amžiaus. Drovusis šuniukas turėjo būti supersocializuotas. Net vienas bailiukas šuniukas vadoje rodo, jog veisėjas nebuvo budrus vertindamas kasdienė šuniuko socializaciją. Greičiausiai, vadoje bus gerų šuniukų, tačiau labai budriai vertinkite jų socializacijos būklę.

Kaip išsirinkti gerą šuniuką?

Svarbiausia, renis šuniuką, kad visi šeimos nariai sutiktų su sprendimu. Jūs ieškote tokio šuniuko, kuris visiems šeimos nariams labai patiktų ir kuriam Jūs visi patiktumėte. Su visa šeima tyliai susėskite netoli šuniukų ir stebėkite, kurie šuniukai ateina susipažinti pirmiausiai ir nori bendrauti ilgiausiai.

Jūs ieškote šuniuko , kuriam Jūs patiksit, kuriam patiks būti glostomam, apkabinamam ir liečiamam (apžiūrėtam bei laikomam nepaleidžiant bėgti, kur jis nori). Jūs ieškote socializuoto, pasitikinčio šuniuko, mokančio šlapintis bei tuštintis paskirtoje vietoje, kramtyti tam skirtus žaislus ir bent kelias komandas.

Socialinis patrauklumas

Daugybę metų buvo sakoma, kad šuniukai, kurie greitai atbėga susipažinti, šokinėja, kandžioja rankas yra visiškai nestabilūs augintiniai, nes jie agresyvūs ir sunkiai treniruojami. Priešingai, tai - normalūs, socializuoti, 8 savaičių šuniukai, kurie tiesiog sako labas taip, kaip tai daro tikri šuniukai neišmokyti gražių manierų. Tereikės trupučio labai paprasto treniravimo, kad šuniukų mokyklėlėje šią šuniuko žavingą energija nukreiptumėt į greičiausią atbėgimą pas jus pakvietus ar greičiausius atsisėdimus paprašius. Taip pat šuniuko kandžiojimasis yra normalus bei visiškai būtinas. Tiesą pasakius, šunys, kurie daugiau kandžiojasi būdami mažyliais turi minkštesnį ir saugesnį sukandimą suaugę.

Aš labiau susirūpinčiau šuniukais, kurie nenoriai eina prie žmonių, ar visą laiką slepiasi. Absoliučiai, visiškai nenormalu gerai socializuotam 6-8 sav. šuniukui būti droviam susipažįstant su naujais žmonėmis. Jei šuniukas drovus ar bailus, jis, be abejonės, nebuvo tinkamai socializuotas. Ieškokite šuniuko kitur. Jei, vis dėlto, Jūs tikrai pasiryžę paimti bailiuką, tai padarykite tik, jei kiekvienas šeimos narys sugebės šuniuką prikalbėti prieiti ir paimti skanėstą. Droviam šuniukui reikės daug laiko ir pastangų, nes Jums teks pasirūpinti, jog jis būtų maitinamas iš rankų skirtingų nepažįstamų žmonių kasdien. Tam, kad reabilituotumėt šį šuniuką, Jums tikrai teks sunkiai dirbti sekančias 4 savaites.

Įsitikinkite, kad šuniukas greitai ir linksmai bėga prie kiekvieno šeimos nario.

Lietimas ir Glostymas

Jūsų potencialus šuniukas turi būti visiškai atsipūtęs, kai jį liečia nepažįstamieji - Jūs ir Jūsų šeima. Pačiupinėkite kiekvieną šuniuką, pažiūrėkite kaip jam patinka būti niurkomam (švelniai apribojama jo laisvė) ir glostomam, masažuojamam (apžiūrimam) apie kaklą, burną, ausis, letenėles, pilvuką ir pauodegį. Jūsų šuniukas turėtų atsipalaiduoti, kaip skudurinė lėlė. Jei šuniukas nori ištrūkti, pažiūrėkite, kiek laiko reikia, jog jis nusiramintų.

Visi šeimos nariai turi šitaip pačiupinėti šuniuką.

Jautrumas Garsui

Šuniukai turi susidurti su įvairiausiai garsais prieš tai, kai jų akys ir ausys pilnai atsivėrę, ypač, jei jie jautrių garsams veislių (pavyzdžiui, aviganiai). Normalu šuniukui reaguoti į garsus. Tad, kai bandote įvertinti šuniuko reakciją vertinkite jo reakciją bei atsigavimo po šoko laiką. Pavyzdžiui, tikimės, jog šuniukas sureaguos į staigų netikėtą garsą, tačiau nesitikime, kad jis visai paluš. Vertinkite ar šuniukas adekvačiai ar per skaudžiai reaguoja į garsus, bei kiek laiko po to jam prireikia ateiti iki Jūsų ir paimti skanėstą (atsigavimo po šoko laikas). Tikėkitės labai trumpo atsigavimo laiko iš buldogų veislių, trumpo atsigavimo laiko iš darbinių veislių ir terjerų, bet būkite pasirengę kiek ilgesniam atsigavimo po šoko laikui iš dekoratyvinių šunų ir aviganių. Nesvarbu kokia šuns veislė panika ar be galo ilgas atsigavimo po šoko laikas yra nepakankamos socializacijos įrodymai. Sėkmingai nereabilitavus tokio šuniuko turėsite labai skaudžiai į smulkmenas reaguojantį suaugusį šunį.

Įvertinkite šuniuko reakciją į daugybę skirtingų garsų: kalbėjimą, juoką, verksmą, riksmą, švilpavimą, šnypštimą ar suplojimą rankomis.

Evaluate the puppies' response to a variety of noises: people talking, laughing, crying, and shouting, a whistle, a hiss, or a single hand clap.

Etiketas namuose

Jei šuniukai neturi specialios tualeto vietos ir visa šuniukų teritorija nuklota laikraščiais, šuniukai bus išmokę, jog geriau daryti ant popieriaus, tad jų tualeto mokymai turės būti specializuoti pagal tai. Jei nėra tualeto vietos ir visa šuniukų teritorija nuklota šiaudais ar plėšytu popierium, šuniukai bus išmokę, jog gali daryti bet kur ir visur, ką jie ir darys patekę pas Jus į namus. Kuo ilgiau šuniukai augs tokiose sąlygose, tuo sunkiau juos bus išmokyti savo reikalus atlikti tam skirtoje vietoje.

Stenkitės stebėti vadą bent porą valandų ir atkreipkite dėmesį, kur kiekvienas šuniukas šlapinasi ar tuštinasi ir ką graužia.

Elementarios manieros

Įvertinkite kiekvieno šuniuko atsaką į bandymus jį treniruoti jauko/apdovanojimo metodu. Įsitikinkite, jog kiekvienas šeimos narys gali susitarti su šuniuku, kad jis ateitų, atsisėstų, atsigultų, atsistotų ir apsiverstų.

Šuniukai pamestinukai

Dauguma šuniukų turi pakankamai galimybių žaisti su savo broliukais ir sesutėm pirmas 8 gyvenimo savaites. Šuniukai, kurie gimė po vieną ar auginti žmonių nebus turėję pakankamai galimybių pažaisti su kitais šuniukais (ypač žaidžiant kandžiotis ir kovoti), todėl išmokyti juos kandimo jėgos apribojimo bus aukščiausias prioritetas. Jei renkatės pamestinuką, būtinai pradėkite lankyti šuniukų mokyklėlę vos šuniukui sueis 3 mėnesiai. Žaidimai ir socializacija yra būtini tam, kad šuniukas galėtų išvystyti ir išlaikyti minkštą kandimą.

 

Geras būdas surasti Jūsų šeimai tinkamą veislę yra naudotis Dogtime tinklapio suporavimo sistema  (anglų k., http://dogtime.com/matchup/start).

Parengta pagal  Dr. Ian Durnbar knygą „BEFORE You Get Your Puppy" ("Prieš įsigijant šuniuką")

Dėkojame Dogstardaily.com už leidimą naudotis jų parengta informacija.

Vikikute
Šaltinis:  Dogstardaily.com
Nuoroda į šaltinį: http://www.dogstardaily.com/training/choosing-your-puppy

Sukurta: 2012-02-04
Naujienos numeris: 6754
Peržiūrėjimų skaičius: 49461
Lankytojas: Vikikute

« grįžti


Komentarus gali palikti tik prisijungę lankytojai.
Viešoji įstaiga „Lesė“. Įm. kodas: 300709225. Adresas: Savanorių pr. 33-91, 03128 Vilnius (laiškams).
Tel. 8-605-33452 (Vesta). El. paštas: info@lese.lt. Bendra a/s: LT647044060005976183 (SWIFT: CBVILT2X) 
Statistika Prisijungę: 59