Įkurta 2007 m., „Lesė“ užsiima gyvūnų globa ir sterilizacija. Nuo įsikūrimo radome namus 6000 gyvūnų ir finansavome sterilizaciją daugiau nei 2100 gyv., dėl kurių nereikalingų gyvūnų skaičius turėtų būti mažesnis bent 8300 per metus.

Tiesioginė transliacija iš Vilniaus prieglaudos kačių kambarių Nr. 1 ir Nr. 2 :)

2% parama (plačiau >>)

 

Loading
LT / EN

Komentarai

Hikerwithdog (0:26) >>
Ji buvo nepaprastai gero būdo katė. Vakar ją palydėjau į amžinybę :( Nebebuvo įmanoma...
Dzy (17:00) >>
Didelis aciu Jums :)
Lapke (22:15) >>
Tenka pripažinti, kad Kazytė - ne itin fotogeniška. "Gyvenime" - gražuolė fainuolė pusiau...
Nesta (14:47) >>
Smulkutė, dailutė katytė. Labai prieraiši, lipšni, nori būt šalia žmogaus, glostoma ( tik...

Dr. Dunbar "Prieš įsigijant šuniuką" Nr.2 : Vystymosi prioritetai

Kai jau baigsite savo „studijas" apie šuniukų išsilavinimą ir išsirinksite nuostabiausią šuniuką, pamatysite, jog reikia nuveikti labai daug, o laiko tam labai mažai. Čia surašyti šuniukų vystymosi prioritetai pagal skubumo tvarką ir svarbą.

1. EIKETAS NAMUOSE - nuo pat pirmos dienos, kai šuniukas patenka į jūsų namus. Mokymas reikalus atlikti vietoje, kramtyti tam skirtus žaislus bei alternatyvų lojimui mokymas yra patys svarbiausi darbai jūsų šuniuko mokslų darbotvarkėje. Nuo pirmos dienos naudokite mokymo programą, kuri neleis šuniukui suklysti: į šią progrąmą įeina šuniuko apribojimas leistinoje teritorijoje bei liberalus kramtymui skirtų žaislų (Kong‘ų, ar kitų tuščiavidurių kokybiškų žaislų), prikimštų skanėstais, naudojimas. Išvengti paprastų elgesio problemų yra neįtikėtinai lengva, tačiau šios paprasčiausios elgesio problemos yra dažniausia žmonių nepasitenkinimo savo šunimi bei šuns atsisakymo (ar užmigdymo) priežastis. Be jokios abejonės, elgesio problemos yra mirtina naminių šunų liga numeris 1. Šuniuko gerų manierų namuose mokymas turėtų būti Jūsų aukščiausias prioritetas nuo pat pirmos dienos, kai Jūsų šuniukas atkeliaus pas Jus į namus. Skubos reitingas #1 - Etiketas namuose pats skubiausias laiko atžvilgiu darbas jūsų šuniuko mokslų darbotvarkėje. Jei norite išvengti erzinančių elgesio problemų, treniravimas turi prasidėti nuo pirmos šuniuko patekimo pas Jus dienos. Svarbos reitingas #3 - Išmokyti šuniuką gero elgesio namuose yra labai svarbu. Šuniukas, kurio šeimininkai neapsaugo nuo šlapinimosi ar tuštinimosi ne vietoje, netinkamų daiktų kramtymo, lojimo ar kasimo išsivystymo, greitai tampa nebepageidaujamas namuose.

2. VIENAS NAMUOSE - per pirmas kelias dienas/savaites, kai Jūsų šuniukas gyvena Jūsų namuose. Deja, neįtikėtinai greitas šiandieninis gyvenimo tempas reiškia, kad šuniukus būtina išmokyti, jog leisti laiką vieniems yra linksma - tai ne tik užtikrins, kad Jūsų šuniukas laikysis etiketo namuose taisyklių, kai Jūsų nebus šalia, o ir, dar svarbiau, neleis šuniukui nerimauti, kai Jūsų nebus. Įprastai šie dalykai labai susiję, nes, kai šuniukams neramu, jie pradeda dažniau loti, kasti, graužti bei šlapintis. Nuo pat pradžių, ypač pirmosiomis dienomis ir savaitėmis, kai šuniukas yra Jūsų namuose, šuniukas turi būti išmokytas ramiai, tyliai ir užtikrintai užsiimti tinkama veikla, kai Jūsų nėra. Kitu atveju, jis tikrai labai nerimaus, kai bus paliktas vienas namuose. Skubos reitingas #2 - išmokyti šuniuką mėgautis savo kompanija yra antras pagal svarbą darbas jūsų šuniuko mokslų darbotvarkėje. Būtų nesąžininga pirmas šuniuko būvimo pas jus savaites šuniuką visą laiką lepinti dėmesiu, o, suagusiems grįžus į darbus bei vaikams į mokyklą, palikti šuniuką visai vieną. Pirmosiomis dienomis ar savaitėmis, kai esate šalia visą parą ir galite stebėti šuniuko elgesį, išmokykite jį mėgautis tais ramiais momentais, kai jis vienas uždarytas savo žaidimų kambarėlyje ar aptvarėlyje. Ypač svarbu šuniukui suteikti kuo daugiau malonios užimančios veiklos (skanėstų prikimštų žaislų), kai Jūsų nėra šalia. Svarbos reitingas #4 - Išmokyti šuniuką būti vieną yra be galo svarbu tam, kad Jūs galėtumėte būti ramūs, kai paliekate jį vieną (jog grįžę nerasite sujauktų namų), bei, ypač svarbu šuniuko ramybei. Šuniukui tikrai nėra linksma būti visiškai priklausomu nuo Jūsų, nervingu ir stresuojančiu.

3. SOCIALIZACIJA SU ŽMONĖMIS - ypač prieš šuniukui sukankant 12 sav., bet ir vėliau visą gyvenimą. Daug šuniukų treniravimo programų dėmesį sutelkia šuniuko mokymui mėgautis žmonių kompanija ir jų veiksmais. Tinkamai socializuoti šunys yra savimi pasitikintys ir draugiški, o ne bailūs ir agresyvūs. Pademonstruokite visiems šeimos nariams, svečiams ir net nepažįstamiesiems, kaip šuniuko paprašyti ateiti, atsisėsti, atsigulti, apsiversti ir leistis liečiamam už skanėstų ar sauso maisto gabaliukus. Gyvenimas su nesocializuotu šunimi gali būti nervinantis, sunkus ir potencialiai pavojingas. Nesocializuotam šuniui gyvenimas yra nepakeliamas stresas. Skubos reitingas #3 - dauguma žmonių galvoja, kad šuniukų mokyklėlės pamokos yra skirtos šuniukų socializacijai su žmonėmis. Tai nėra visiška tiesa. Žinoma, šuniukų pamokėlės leidžia šuniukams ir toliau būti socializuojamiems prie žmonių. Tačiau šuniukai turi būti labai gerai socializuoti prieš pradėdami lankyti pamokėles (dažniausiai tai būna 3 mėn., jei ne vėliau). Lengviausios socializacijos periodas šuniukams yra iki 3 mėnesių, todėl yra labai svarbu anksti šuniuką pripratinti prie įvairiausių žmonių draugijos. Per pirmą mėnesį namuose šuniukas turi susipažinti ir pozityviai pabendrauti su bent šimtu skirtingų žmonių! Svarbos reitingas #2 - Šuniuko socializacija su žmonėmis yra gyvybiškai svarbi - svarbiau yra tik išmokyti šuniuką kandimo jėgos apribojimo ir „minkšto" kandimo. Socializacija negali būti nutraukta niekada. Atminkite, Jūsų paauglys šuo praras savo socializacijos įgūdžius, jei nustos susipažinti su naujais žmonėmis kasdien. Vedžiokite šunį leisdami jam bendrauti su pozityviais nepažįstamais žmonėmis arba kvieskite daugiau žmonių pas save.

4. SOCIALIZACIJA SU ŠUNIMIS - tarp 3 mėnesių ir 18 savaičių amžiaus tam, kad šuniukas išmoktų patikimo kandimo jėgos apribojimo bei visą gyvenimą tam, kad liktų draugiškas su kitais šunimis. Vos Jūsų šuniukui suėjums 3 mėnesiams, bus pats laikas atsigriebti už prarastą laiką (kai šuniukas dar nėėjo į lauką) socializuojant jį su šunimis - laikas šuniukų mokyklėlei, ilgiems pasivaikščiojimams ir parkų, kuriuose lankosi kiti šunys lankymui. Gerai socializuoti šunys daug mieliau žais, nei kąs ar kausis. Taip pat, gerai socializuoti šunys dažniausiai kąs daug švelniau, jei kada taip nutiktų, kad jie kąstų ar kautųsi. Skubos reitingas #4 - Jei norėtumėte turėti šunį, kuris mėgaujasi kitų šunų, draugija, būtina šuniuką vesti į šuniukų mokyklėlę, bei vedžiojant leisti jam bendrauti su kuo daugiau šunų, ypač dėl to, kad dauguma šuniukų būna izoliuoti namuose, kol yra pilnai imunizuoti prieš parvovirusą ir kitas rimtas šuniškas ligas (anksčiausiai 3 mėn).  Svarbos reitingas #6 - Sunku vertinti šunų socializacijos su kitais šunimis svarbą. Priklausomai nuo šeimininkų gyvenimo būdo, socializacija su kitais šunimis gali būti nebūtina arba be galo svarbi. Jei norėtumėte mėgautis pasivaikščiojimais su savo šuniu, ankstyva socializacija šuniukų mokyklėlėje ir pasivaikščiojimų metu yra labai svarbi. Stebėtina, tačiau ne visi žmonės vedžioja savo šunis. Nors didelius ir miesto šunis įprasta vedžioti pakankamai dažnai, maži ir užmiestyje gyvenantys šunys retai vedžiojami. Tačiau nepriklausomai nuo to, norite su kitais šunimis socializuoto šuns, ar ne, žaidimas su šunimis, ypač „žaismingos kovos" ir „žaismingas kąndžiojimąsis" šuniuko vaikystėje yra be galo svarbūs kandimo jėgos apribojimo ir „minkšto kandimo" išmokymui. Vien dėl šios priežasties, šuniukų mokyklėlė ir kelionės į parkus, kur lankosi kiti šunys yra aukščiausias prioritetas, kai šuniukui sunkanka 3 mėnesiai.

5. SĖDET IR RAMIAI KOMANDOS - pradėkite bet kada, kai norėtumėte, kad šuniukas Jūsų klausytų. Jei išmokysite šuniuką tik keleto komandų, jos turėtų būti „Sėdėt" ir „Ramiai". Tik pamąstykite apie visus tuos dalykus, kurių išdykęs šuniukas negali padaryti, kol sėdi. Skubos reitingas #5 - Kitaip, nei socializacija ar kandimo jėgos apribojimas, šuniuką išmokyti sėsti, ar nusiraminti, galite bet kada, tad ypatingos skubos nėra. Tačiau mažus šuniukus mokyti yra labai lengva ir labai linksma, tad kodėl gi nepradėjus šuniuko mokyti paprasčiausių komandų jau pirmą dieną, kai jis pas Jus, ar 4-5 sav. amžiaus, jei auginate vadą? Vienintelė skuba būtų, jei šuniuko elgesys ar aktyvumas Jus pradėtų erzinti. „Sėdėt" ir „Ramiai" išspręs daugelį problemų. Svarbos reitingas #5 - Sunku vertinti paprasčiausių gerų elgesio manierų svarbą. Asmeniškai, man patinka šunys, kurie gali mėgautimis būdami šunimis, netrukdydami žmonėms. Kitavertus, didelė dalis žmonių gyvena su šunimis, kurie nemoka visiškai jokių komandų. Pagalvokite, kokio šuns norite ir priimkite apgalvotą sprendimą. Bet jei Jus ar kitus žmones Jūsų šuns elgesys erzina, kodėl gi neišmokius jo, kaip elgtis? Išties paprasčiausias atsisėdimas neleidžia šuniui daryti daugumos erzinančių dalykų: šokinėti ant žmonių, sprukti pro duris, bėgti nuo jūsų, erzinti žmones, gaudyti savo uodegą, gaudyti katę, ir t.t., ir t.t.  Daug lengviau yra šunį išmokyti kaip elgtis nuo pat pradžių, t.y. išmokyti elgtis teisingai (pvz. sėstis), nei bausti šunį už viską, ką, pagal Jus, jis daro netinkamai. Bet kokiu atveju būtų labai nesąžininga pykti ant šuns už blogas manieras, jei jis tiesiog laužo Jūsų taisykles, apie kurias jis nieko nežino.

6. KANDIMO JĖGOS APRIBOJIMAS - iki 18 sav. amžiaus. Minkštas kandimas yra pati svarbiausia bet kokio šuns savybė. Tikėkimės, Jūsų šuo niekada nesikaus bei niekam neįkąs, bet, jei taip nutiktų, šuo, turintis gerai išvystytą kandimo jėgos apribojimą nepadarys ar beveik nepadarys jokios žalos. Socializacija yra visą gyvenimą trunkantis procesas plečiantis šuns patirtis ir auginantis pasitikėjimą savimi, kas padeda šuniukui nesunkiai susidoroti su kasieniais iššūkiais ir pokyčiais iškylančiais suaugusio šuns gyvenime. Tačiau neįmanoma paruošti šuniuko kiekvienai įmanomai baigčiai ir pasitaikius toms retoms aplinkybėms, kai šunims skauda, jie bijo ar yra nelaimingi, retas kuris skambina advokatui ar rašo skundą. Vietoj to šunys įprastai urzgia ir kanda, o tuomet tik nuo kandimo jėgos apribojimo išmokto vaikystėje priklauso kiek rimta bus padaryta žala. Suaugę šunys su prastu kandimo jėgos apribojimu kanda retai, tačiau, kai jie kanda, beveik visada pažeidžiama oda. Suaugę šunys su geru kandimo jėgos apribojimu neretai žaisdami naudoja burną, tačiau jų įkandimai beveik niekad nepažeidžia odos, nes, kol buvo maži, jie išmoko, kaip naudoti dantis nesukeliant žalos. Kandimo jėgos apribojimas yra vienas dažniausiai klaidingai suprantamų šuns (ir kitų gyvūnų) elgesio aspektų. Labai daug žmonių daro katastrofinę klaidą neleisdami šuniukui kandžiotis visai. Jei šuniukui neleidžiama kandžiotis žaidžiant, jis negali išmokti teisingo kandimo jėgos apribojimo. Šuniukai gimsta tikromis kandžiojimosi mašinomis, su dantukais aštriais lyg adatos tik dėl vienos priežasties - tam, kad jie išmoktų, jog jų įkandimai yra skaudūs, prieš tai, kai jų žandikauliai įgauna pakankamai jėgos, kad galėtų pridaryti žalos. Tačiau, jie negali išmokti, kokio stiprumo įkandimai yra skaudūs, jei jiem neleidžiama kandžiotis žaidžiant. Kandimo jėgos apribojimo mokymas prasideda mokant šuniuką progresyviai apriboti savo kandimų jėgą, kol kandžiojimasis žaidžiant tampa švelniu burnos naudojimu ir tada, tik tada, galima jį pradėti mokyti šuniuką mažiau naudotis burna žaidžiant. Tuomet šuniukas išmoks, kad joks kandimas nėra priimtinas ir kad naudotis burna žaidžiant apskritai nepriimtina. Skubos reitingas #6 - Turite laiko iki kol šuniukui sueis 4.5 mėn, tad naudokitės tuo laiku, kad galėtumėt užtikrinti, jog Jūsų šuniukas idealiai įvaldys svarbiausią jo išsilavinimo pamoką. Kuo daugiau Jūsų šuniukas kandžiosis žaisdamas, tuo saugesnis jo žandikaulis bus, kai jis užaugs, nes jis bus turėjęs daugiau galimybių išmokti, jog įkandimai gali būti skaudūs. Jei nerimaujate dėl savo šuniuko kandžiojimosi, ieškokite patarimų iš sertifikuoto šunų trenerio bei pradėkite lankyti šuniukų mokyklėlę, kur šuniukas savo kandžiojimąsi galės nukreipti nuo Jūsų žaidimams su kitais šuniukais ir išmokti idealaus kandimo jėgos apribojimo. Svarbos reitingas #1 - Kandimo jėgos apribojimas yra svarbiausia bet kokio šuns savybė ir ją būtinai turi turėti kiekvienas šuo. Gyventi su šuniu, kuris šios savybės neturi yra nemalonu ir pavojinga. Kandimo jėgos apribojimas privalo būti įgytas vaikystėje. Mokyti paauglį ar suaugusį šunį kandimo ribos apribojimo dažniausiai yra labai sunku, pavojinga ir trunka labai ilgai.

Parengta pagal  Dr. Ian Durnbar knygą „BEFORE You Get Your Puppy" ("Prieš įsigijant šuniuką")

Dėkojame Dogstardaily.com už leidimą naudotis jų parengta informacija.

Vikikute
Šaltinis:  Dogstardaily
Nuoroda į šaltinį: http://www.dogstardaily.com/training/developmental-priorities

Sukurta: 2012-02-02
Naujienos numeris: 6750
Peržiūrėjimų skaičius: 50257
Lankytojas: Vikikute

« grįžti


Komentarus gali palikti tik prisijungę lankytojai.
Viešoji įstaiga „Lesė“. Įm. kodas: 300709225. Adresas: Savanorių pr. 33-91, 03128 Vilnius (laiškams).
Tel. 8-605-33452 (Vesta). El. paštas: info@lese.lt. Bendra a/s: LT647044060005976183 (SWIFT: CBVILT2X) 
Statistika Prisijungę: 56