Įkurta 2007 m., „Lesė“ užsiima gyvūnų globa ir sterilizacija. Nuo įsikūrimo radome namus 6000 gyvūnų ir finansavome sterilizaciją daugiau nei 2100 gyv., dėl kurių nereikalingų gyvūnų skaičius turėtų būti mažesnis bent 8300 per metus.

Tiesioginė transliacija iš Vilniaus prieglaudos kačių kambarių Nr. 1 ir Nr. 2 :)

2% parama (plačiau >>)

 

Loading
LT / EN

Komentarai

Hikerwithdog (0:26) >>
Ji buvo nepaprastai gero būdo katė. Vakar ją palydėjau į amžinybę :( Nebebuvo įmanoma...
Dzy (17:00) >>
Didelis aciu Jums :)
Lapke (22:15) >>
Tenka pripažinti, kad Kazytė - ne itin fotogeniška. "Gyvenime" - gražuolė fainuolė pusiau...
Nesta (14:47) >>
Smulkutė, dailutė katytė. Labai prieraiši, lipšni, nori būt šalia žmogaus, glostoma ( tik...

Laukinukų katinukų socializacija

Laukinės katės tai benamės katės, kurių didžioji dalis gimė lauke; kitos gali būti kažkieno augintiniai palikti likimo valiai ar dingę iš namų. Jos yra tikrąja to žodžio prasme laukiniai gyvūnai. Tos laukinukės, kurios kadaise turėjo šeimininkus, ar ramesnės laukinukės kartais gali būti prijaukintos su daug kantrybės. Tačiau laukinis katinėlis dažniausiai prijaukinamas nesunkiai, jei pagaunamas pakankamai anksti. Turint omeny, koks trumpas ir sunkus daugumos laukinukių gyvenimas, mažyliam, kuriem pavyksta rasti globėjus bei prijaukintiems ir namus išties be galo pasiseka.

Laukinės mamos dažniausiai kačiukus atveda ramiose, žmogaus akiai sunkiai prieinamose vietose, kur kačiukai bent kelias savaites nėra matomi niekam. Tokie kačiukai auga be jokio žmogaus kontakto ir bus visai laukinukai. Kai kačiukai išlenda žaisti bei šniukštinėti teritoriją, tada jie būna pastebimi žmonių, tačiau pagauti juos dažniausiai jau nebūna labai lengva. Juos galima pagauti su specialiomis gaudyklėmis (tokias Lietuvoje turi kai kurios gyvūnų globos organizacijos) ir lengviausiam jaukinimo procesui nuo mamos 4-6 sav. Vyresni kačiukai irgi gali būti pagaunami ir prijaukinami, tik tai dažniausiai trunka kiek ilgiau (o visai ūgtelėję katukai gali ir nebepriprast). Kačiukų nuo mamos atskirti negalima anksčiau nei 4 sav., nes iki tol jie dar gers mamos pienuką. Jei jie nuo mamos atimami anksčiau jie bus silpnučiai ir gali neišgyventi dėl įvairių ligų. Mama katė šiuo atveju taip pat turėtų būti sugauta, sterilizuota ir paleista, kad daugiau nelaimingų mažyliukų nebevestų.

Kačiukų jaukinimo procesas gali užtrukti nuo 2 iki 6 sav. (labai nedrąsiems kačiukams gali prireikti ir daugiau laiko) priklausomai nuo jų amžiaus ir sulaukėjimo. Individualūs kačiukai gali būti labai skirtingi net toje pačioje vadoje. Kai kurie gali iškart būti visai jaukūs, o kitiems gali prireikti gan ilgo laiko tarpo. Žmogus, norintis prijaukinti kačiukus, turi būti labai kantrus ir pasiryžęs. Jaukinimo procesas tikrai yra labai vertingas. Jūs gelbstite gyvybes bei "gaminate" mielus ir mylinčius kompanijonus.

Pagrindiniai kačiukų jaukinimo proceso žingsniai yra:

  1. Uždarymas (I) narve ar dideliame bokse
  2. Periodinis (gan dažnas) kačiuko laikymas ant rankų (per rankšluostį ar pirštines, kol puola) trumpais intervalais
  3. Uždarymas (II) mažame kambaryje
  4. Supažindinimas su kitais žmonėmis
  5. Namučių ieškojimas

Uždarymas (I)

Laukinis kačiukas gali šnypšti ar spjaudytis ant žmonių. Jie dažniausiai mirtinai bijo žmonių. Kačiukai, kurie atrodo patys agresyviausi yra tiesiog labiausiai išsigandę, tačiau, davus galimybę, jie gali labai nemaloniai įdrėksti ar įkasti ir, suteikus bent menkiausią galimybę, mėgins bėgti. Prisiminkit, jog kačiukui jūs esate plėšrūnui. Jis gali galvoti, kad kovoja dėl savo gyvybės.

Įkandimai gali būti rimti. Jei jums įkando kačiukas, pamerkite žaizdą druskuotame vandenyje, o jei nesijaučiate saugiai dėl žaizdos, galima pasirodyti ir gydytojui.

Laukiniai kačiukai turėtų būti apžiūrėti bei neturėti užkrėčiamų ligų prieš jums juos paimant į namus, jei turite kitų kačių. Laikykite kačiukus atskirtus nuo savo augintinių, kaskart po bendravimo su jais plaukite rankas, jai galite, turėkite specialią prijuostę, kurią naudojate bendraudami su kačiukais bent pirmas 2 sav. ("karantino" laikotarpis), kad apsaugotumėt savo augintinius nuo galimai pas kačiuką esančių, bet dar neišlindusių ligų.

Jei kačiukas pagautas spec. gaudykle, perkelkit jį į narvelį, ar didelį boksą, kur tilptų kraiko dėžė bei lovytė. Padėkite jį į mažą kambarėlį atokiau nuo vaikų ir augintinių. Elkitės atsargiai, kad katinėlis nepabėgtų perkelimo metu.

Pirmas pora dienų nelieskite kačiuko. Katinėlis turi suprasti, jog yra saugus. Eikite prie jo dažnai, kalbėkite su juo tyliai, tačiau atsispirkite norui paliesti. Prie kačiuko judėkite lėtai.

Maistas, vanduo ir lovytė turėtų būti įdėti į jo narvelį ar boksą. Daug narvų turi specialius maisto ir vandens indukus prikabintus prie narvelio ar bokso durelių, tad jums neteks dėti rankų į narvelį imant kačiuko. Jei neturite narvelio, ar jūsų boksiukas per mažas kraiko dėžutei, padėkite katinuką mažame kambaryje, kaip tualete, boksiuke. Padėkit kraiko dėžutę tualeto kambaryje, o bokso dureles palikite atidarytas, kad katinėlis turėtų priėjimą prie tualeto.

Kai kurie žmonės naudoja savo panaudotus drabužius, kad kačiukai priprastų prie žmogaus kvapo.

Kačiuko laikymas

Po dviejų dienų išsirinkite mažiausiai agresyvų kačiuką, apglėbkite jį su rankšluosčiu ir pakelkite. Jei kačiukas bus ramus, atsargiai ir švelniai glostykite jo galvytę iš nugaros pusės. Niekada neglostykit laukinuko iš priekio. Ranka tiesiama link jo iš priekio gali kačiuką išgąsdinti ir jis gali šnypšti ar kąsti.

Jei kačiukas lieka ramus, paimkit jį už "čiuprynos" ir padėkit rankšluostį su kačiuku ant savo kelių. Glostykit kačiuko kūnelį kalbėdami švelniu ir tyliu balsu, drąsinančiu tonu, tuomet paleiskite į jo narvelį. Pirmą fizinį kontaktą padarykite neilgą. Tą patį procesą pakartokit su visais kačiukais. Kai visi bus paglostyti, duokite jiems ypatingą skanumyną. Kūdikių maistas, ar Hills "a/d" maistelis iš šaukšto labai dažnai padeda pramušti ledus. Toliau kartokite šį procesą kuo dažniau.

Šukavimas minkštu šepečiu imituoja mamos katės prausimą ir kačiukams tai gali padėti savo meilę mamai sukoncentruoti į jus. Dėl katinukų sveikatos labai svarbu kiek įmanoma greičiau išnaikinti blusas. Kačiukai gali tapti anemiški nuo didelio blusų antpuolio bei gali susirgti ir net numirti. Kačiukus galima šukuoti ir su blusų šukomis - tai taip pat padės šiam procesui.

Niekada nespoksokite į kačiuką ilgą laiko tarpą. Kačiukų kalba tai reiškia agresyvumą. Nusukite savo akis dažnai bei nuleiskite galvą, kad parodytumėt palankius ženklus katinėliui. Taip jie jausis mažiau pažeidžiami.

Žaiskite su kačiukais naudodami spec. žaislus (labai gerai tinka medžiagos atplaišėlė prijungta prie virvutės, kuri prijungta prie pagaliuko ar kitus lengvus kačių žaisliukus). Neleiskite kačiukams su žaisliukais žaisti patiems (ypač ten, kur yra virvutė - jie ją gali praryti ir tai gali būti net mirtina)

Uždarymas II

Per savaitę kačiukai turėtų būti stipriai pasikeitę. Kiekvienas kačiukas skirsis socializacijos tempu. Šiuo metu jiem jau reiktų leisti vaikščioti po vieną kambarį ir uždaryti juos į narvelį tik kai būtina.

Jei vienas kačiukas nejaukėja, padėkite jį į atskirą narvelį, kitame kambaryje atskirai nuo kitų katinėlių. Tai leis jums tuo katuku užsiimti dažniau ir padidins jo priklausomybę nuo žmogaus. Tai taip pat pašalins laukiniškumą, kurį jis gali perduoti ir savo broliukams bei sesutėms. Būna vadų, kur visi kačiukai turi būti atskirti, kad sumažinti jų laukinukiškumą.

Didelis kambarys nedrąsiam kačiukui tam tikrais atvėjais gali sukelti dar daugiau baimės. Miegamieji gali būti problema - jei kačiukas išsigąs ir palys po lova, gali būti sunku jį ištraukti, o traukiant jėga galima dar labiau išgąsdinti katinuką.

Prieš įleisdami kačiuką į kambarį, padarykite jį kiek įmanoma saugesnį. Uždarykite skyles, kur išsigandę kačiukai galėtų užlįsti. Jei kačiukai gyvena tualete, tualeto dangtį laikykite nuleistą. Nepalikite prieinamų lengvai dūžtančių papuošimų, lengvai sudraskomų rūbų ir gėlių, kurie gali sudominti smalsius katukus.

Kiti žmonės

Kai kačiukai nebešnypščia, nesikandžioja ir nesidrasko, pasikvieskite draugų ir pažįstamų ir leiskite jiems pabendrauti su kačiukais (kuo dažniau tai galima padaryti ir kuo daugiau skirtingų žmonių ateis, tuo geriau). Laukinukai neretai prisiriša prie vieno žmogaus, o jiem prisitaikyti prie naujų namų bus daug lengviau, jei jau bus socializuoti ir su kitais žmonėmis.

Dovanojimas

Kačiukai gali būti dovanojami maždaug 8 sav., jei jie yra jaukūs ir socializuoti su žmonėmis.

Kai peržiūrite potencialių šeimininkų laiškus, atminkite, kad kačiukams (ypač buvusiem laukinukams) geriausia, jei nėra namie labai mažų vaikų. Visas jūsų darbas gali būti sugadintas dėl vaiko triukšmo ir aktyvumo. TAi svarbu prisiminti ieškant kačiukams namų. Tinkamiausi namai yra tokie, kur aplinka rami, tad kačiukai jaučiasi sausūs. Idealūs namai būtų tokie, kur šeimininkai gyvūnėlį laikytų namie ir imtų kačiukus bent 2 (iš tikro priežiūra 2 kačiukų yra lengvesnė, bei juk dvigubai linksmiau :) ) ar tokie, kuriuose suaugęs žmogus būna visą dieną.

Informuokite potencialius šeimininkus, kad kačiukai turi būti kastruoti. Tai galima daryti net nuo 8 sav. (nors dauguma veterinarų tai daro nuo 6 mėn). Galima prašyti užstato iki kastracijos (kurį grąžinsite kastravus), kad paskatinti šeimą imančią katinėlį kastruoti. Arba galite patys nuvežti katinėlį kastracijai ir paprašyti naujųjų šeimininkų, kad padengtų išlaidas. Yra daugybė susitarimo formų, kurias taip pat galima naudoti, kad užtikrinti, jog kačiukai bus kastruoti).

Labai svarbu užtikrinti, kad jūsų socializuoti katinėliai neturės vaikučių, nes galiausiai gali nutikti taip, kad teks jų vaikučius gelbėti iš lauko ir jiems ieškoti namų...

Vikikute

Sukurta: 2011-07-30
Naujienos numeris: 6119
Peržiūrėjimų skaičius: 63929
Lankytojas: Vikikute

« grįžti

Komentarai

Irmulia („Lesė“, Vilnius) (2011-10-19)
Vienas veterinaras patare katyte laikyti narve ar bokse ir laiesti suniuka, kad apuostyt galetu, bet nepaliestu. Taip kartoti biski po biski, tada palikti juos taip abu kol nebusit namuose, tada meginti paleisti kai jau busit kartu, t.y. pradzioj laikykit katuka ant ranku ir po biski po biski pratinkit apsiuostant, veliau paleidziant. Del kates ir kates, tai kazkur turi buti Vikitutes specialus budas. As ji irgi turiu kazkur kompe. Atsiuskite savo email'a man az. Meginsiu ieskot.
Wilma (2011-10-19) (foto)
Morgana radau tik kaip katinus "sudraugaut": http://www.pifas.org/page/12
Morgana (2011-10-19)
Gal zinote, kur butu galima rast patarimu kaip "sudraugaut" katinuka su jau esamu sunimi? Kazkaip niekur neradau... Taip pat su jau isigyvenusiu namie katinu... Buciau labai dekinga...
Vikikute („Lesė“, Vilnius) (2011-07-31) (foto)
Neblogas 3 dalių video youtubėje apie kačiukų socializaciją (anglų k.): http://www.youtube.com/watch?v=vpEcxIgMhyQ


Komentarus gali palikti tik prisijungę lankytojai.
Viešoji įstaiga „Lesė“. Įm. kodas: 300709225. Adresas: Savanorių pr. 33-91, 03128 Vilnius (laiškams).
Tel. 8-605-33452 (Vesta). El. paštas: info@lese.lt. Bendra a/s: LT647044060005976183 (SWIFT: CBVILT2X) 
Statistika Prisijungę: 31